Naleśnikarka gastronomiczna i jej właściwości

Mogą być z serem i z rodzynkami, z nutellą, lub z wielosmakowym dżemem. Usmażone na patelni z wcześniej przygotowanego ciasta, które musi mieć odpowiednia konsystencje. Tak przy najmniej kojarzą ci się domowe naleśniki. Na rynku powstały także urządzenia do robienia naleśników – naleśnikarki, które są najczęściej stosowane w większych gastronomiach. Zwykle kosztują około 1000, a nawet 2000 lub też 3000 zł. Niestety służą ona jedynie do robienia naleśników – nie jest więc to narzędzie wielofunkcyjne. To tradycyjne urządzenie ma średnicę, mierzącą 35-40 cm, przez co jest trochę większe od tradycyjnej patelni. Skutecznie zastąpi domową patelnię.

Właściwości

Tradycyjna naleśnikarka zbudowana jest z żeliwa lub stali nierdzewnej, pokryta teflonem lub emalią. Jest to bardzo przydatny przyrząd, kiedy prowadzisz punkt gastronomiczny z naleśnikami. Naleśnikarka może być podwójna albo pojedyncza, co znaczy, że albo ma jeden palnik, albo dwa. Dzięki drewnianym szpatułkom łatwo można wylewać ciasto na podłoże i je upiec. Posiada specjalne spirale albo grzałki, dzięki którym ciepło jest równomierne rozprowadzone po całej jej powierzchni.

Porównujemy – gazowe czy elektryczne?

Te gazowe przede wszystkim szybciej się nagrzewają. Nie można ich co prawda przenieść z miejsca na miejsce, ale świetnie sprawdzają się w budkach, gdzie nie ma dostępu do prądu. Natomiast te elektryczne – różnią się od poprzednich tym, że podłącza się je do prądu, co znaczy, że do przyrządzenia naleśnika potrzebne jest specjalne gniazdko. Takie rozwiązanie przydaje się w kuchniach lub pomieszczeniach zamkniętych. Mimo wszystko, czy będzie to gazowa, czy na prąd – obie przyrządzają pyszne naleśniki.

Dlaczego warto postawić na naleśnikarkę?

Ciasto przede wszystkim ładnie się smaży, bez przywierania do podłoża, ani narażenia na przypalenie. Jest przede wszystkim większa od zwykłej patelni. Te elektryczne można przenosić z miejsca na miejsce, ze względu na jej małą wagę oraz wielkość. Narzędzie działa pod wpływem prądu lub gazu.